Chov pitbulteriéra a cena

Průměrná cena za štěně amerického pitbulteriéra se pohybuje od 8.000,- do 15.000,- Kč.

Více se dozvíte v inzerci na Hafici.cz.

Americký pitbulteriér je plemeno, které vypadá nebezpečně, ale ve skutečnosti je v hlavě štěnětem. To ale platí jen do chvíle, než se někdo začne dobývat jeho území či ho snad dokonce napadne. Kdo by dnes nechtěl mít psa ochranáře? Vypadá přeci roztomile, i když má občas zamračený kukuč.

Historie plemene sahá do 19. století do Spojených států Amerických. Původní využití bylo bojovat s ostatními psy, tedy psí zápasy, na kterých „majitelé" vydělávali a bavili se.

Pro jeho minulost vyslovení jména Americký pitbulteriér vyvolává obavy a strach. V některých zemích je dnes toto plemeno dokonce i zakázané. V současnosti se o amerických pitbulteriérech nemluví jinak než ve spojitosti s nebezpečnými („bojovými") plemeny a jejich možným zákazem. Ale zato nemohou psi, jenom jejich nedbalí majitelé, kteří jim nedali výchovu. Tady je to stejné jak s dítětem, pokud ho nevychováte a dítě se „vychovává" samo, pak z něj může vyrůst „pěkné kvítko". Americký pitbulteriér je ale neškodný, pokud je odmalička vychováván a veden k poslušnosti.

Americký pitbulteriér je odvážný, má bojový instinkt, má velký smysl pro čest, statečné srdce a způsoby vítěze. Při správném výcviku je výborným psem do domácnosti i do zahrady a k člověku je přátelský, také je milým společníkem i kamarádem pro děti. Není tak prudký ani lehce vydrážditelný, jak si lidé často myslí. Většinou se chová přátelsky, do boje se pustí, jen když si chrání svoje území, teritorium nebo když je vyprovokován nějakým psem či snad člověkem. Potřebuje citlivé ale hlavně důsledné vedení, již štěňata by se měla učit styku s jinými psy, aby se v dospělém věku nenechala tak lehce vyprovokovat ke rvačce. Důležitý je pro amerického teriéra dostatek pohybu a zapojení se do nějaké aktivity.

Teriéři byli vyšlechtěni speciálně pro psí zápasy a ještě dnes je pro tento účel lidé používají, často ilegálně. Jméno teriér je odvozeno ze staffordšírského bulteriéra kříženého s bojovou rasou buldoka (dnes vyhynulá). Dnes je chov Amerického pitbulteriéra stejně kvalitní, jako chov amerického staffordšírského teriéra. Oba se stali oblíbenými domácími mazlíčky.

Americký pitbulteriér se dobře hodí do rodiny, pokud je vůči němu přísná a důsledná a také umí dobře vycházet se silným a bouřlivým psem. K dětem jsou milí. Bude chránit Váš dům a ostatní domácí mazlíčky. Ty může být schopný akceptovat, pokud je na ně od mala zvyklý. Rozhodně si na ně nezvykne v době, kdy je jediným mazlíčkem právě on. Americký teriér není vhodný pro lidi, kteří nemají zkušenosti se psy. Díky dobré a důsledné výchově se však může mnohému naučit.

Specifika chovu plemene Americký pitbulteriér

Pitbulteriér potřebuje pro výchovu dominantního, spravedlivého a pevného pána. Výcvik poslušnosti by měl začít mezi 13. a 16. týdnem věku štěněte. V pozdějším věku má pes pomalejší schopnost učit se, ale pokud majitel vynaloží dostatek trpělivosti, lze dosáhnout téměř stejných výsledků jako při výchově od štěněčího věku. Každý pes kladně odpovídá na povzbuzování a upřímnou pochvalu. Jako štěně pitbul potřebuje hodně styku s lidmi i ostatními zvířaty a hlavně hodně lásky a pozornosti.

Amerického pitbulteriéra je možno chovat jak ve velkém domě s oplocenou zahradou, tak i v menším bytě. Dobře se cítí i v městském bytě, důležité však je aby na něho měl majitel dostatek času a podnikal s tím různé aktivity (včetně výcviku).