Péče a zdraví psa

Péče a zdraví pitbulteriéra

Nejdůležitější součástí péče o pitbula je výchova, které se musíme věnovat již od útlého štěněčího věku. Je potřeba mít pevnou ruku a umět dodat správnou motivaci. Je nutné psa dobře socializovat, vybudovat si autoritu a hlavně si jí umět udržet. Americký pitbulteriér má rád hodně pohybu, dlouhé vycházky, miluje různé psí sporty, a toto vše je mu potřeba dát. Na procházce by měl mít pro jistotu náhubek i dobře vychovaný pes. Srst nepotřebuje žádnou nadstandardní péči.

Jaké choroby má pitbulteriér

Americký pitbulteriér obvykle netrpí žádnými zásadními chorobami. Je ale dobré dávat pozor na několik věcí.

Relativně častým problémem může být torze žaludku neboli převrácení žaludku. Tomuto problému můžete předejít vhodnou volbou krmiva - tedy nebobtnajícího. Také je dobré zachovat vždy alespoň půlhodiny odpočinek po krmení nebo krmnou dávku rozdělit do dvou dávek.

Toto plemeno také často trpí na rozštěp patra a dysplazii kyčelního kloubu.

Rozštěp patra bývá genetickou vadou. U štěněte jej můžeme pozorovat při krmení, kdy se následkem rozštěpu dostávají částečky krmiva a tekutina do dutiny nosní. Lze pozorovat i kašel, kýchání, rýmu nebo frkání štěněte.

U onemocnění dysplazií kyčelního kloubu se jedná o vadný vývoj kloubu. U psa lze rozpoznat toto onemocnění tak, že se psovi nechce skákat, není vytrvalý v běhu či jiném pohybu. Špatně se mu chodí do schodů nebo nechce vyskočit do auta.

Zánět spojivek je také poměrně častý. Zde ale stačí psa nenechat u otevřeného okýnka v jedoucím autě. Případně používat oční kapky na podporu zdravé mikroflóry očí.